VÍTE TO?

Co je architektura webu?

Architektura webu je jako logický plán pro stavbu webových stránek: jak budou technicky vytvořené, jak bude vypadat menu nebo kde bude kontakt. Když je architektura webu dobře zpracovaná, návštěvník na něm vždycky rychle najde a udělá přesně to, co potřebuje. 

Proč je architektura webu důležitá?

Představte si architekturu webu jako plánování nového domu. Chcete ho postavit tak, aby v něm vaši hosté nemuseli hledat lžičku na dort v koupelně.

Když je architektura webu nelogická, rychle ztrácíte návštěvníky, a tím i zákazníky. Nikdo nemá čas ani nervy hledat deset minut sekci kontakt, aby se mohl objednat do vašeho kadeřnictví. Raději půjde ke konkurenci.

Co všechno obsahuje architektura webu?

Pojďme si teď ukázat, na co všechno musí architekt webu myslet. Použijeme zase příklad s navrhováním domu:

 • Plánování obsahu
  Musíte se rozhodnout, jaké místnosti a jaký nábytek ve vašem domě budou. U webu si potřebujete rozmyslet, co chcete návštěvníkům říct, jaký obsah má na stránkách být.
 • Struktura webu
  Kde budou jednotlivé pokoje a jak se do nich dostanete? Taky u webu musíte mít jasno v tom, kde budou jednotlivé stránky nebo sekce a kam by měl návštěvník dojít, až je dočte.
 • Design
  Tady je to jasné: jak bude váš dům nebo web vypadat.
 • Přívětivost pro uživatele
  Váš dům by měl uměl používat kdokoli. Okno v domě se prostě otevírá určitým standardním způsobem, který každý zná. Stejně by to mělo být s webem. Udělejte ho co nejjednodušší. Představte si třeba, že by váš rezervační formulář měla umět vyplnit i vaše babička.
 • Bezpečnost
  Každý dům je potřeba chránit před zloději. Weby zabezpečujeme před útoky a hackery.
 • SEO
  Aby mohl někdo najít váš dům, je potřeba ho umístit do mapy. Aby mohl někdo najít váš web, musíte ho přizpůsobit pro vyhledávače.

POZOR NA

CHYBY, KVŮLI KTERÝM PŮSOBÍTE NEPROFESIONÁLNĚ