Co je členská sekce
a proč je tak důležitá?
Členská sekce je část webu nebo aplikace, kam dáváte přístup lidem, kteří si u vás koupili obsah. Typicky se členská sekce tvoří třeba pro online kurz nebo pro prémiové články či videa pro předplatitele. Váš zákazník se do členské sekce přihlásí pomocí speciálních údajů, které mu pošlete.
ℹ️ Příklad
Vytvořili jste online kurz o háčkování, který prodáváte za 500 Kč. Obsah celého kurzu nahrajete do členské sekce a tu pro veřejnost uzavřete. Jakmile si někdo váš kurz koupí, pošlete mu přihlašovací údaje, a on se díky nim dostane k vašemu placenému obsahu.
Členské sekce taky můžete škálovat: běžný předplatitel se třeba dostane k návodům na háčkované hračky, VIP předplatitelé od vás navíc dostanou přístup i k návodům na háčkované oblečení.
Jak by měla členská sekce vypadat?
- 1Přihlašování
Členskou sekci nikdy nenechávejte otevřenou veřejnosti (pak by neměl nikdo důvod si koupit přístup). Nastavte přihlášení a předplatitelům poskytněte přihlašovací údaje. Většina systémů je zvládne vygenerovat a poslat zákazníkovi automaticky hned po tom, co dorazí platba.
- 2Přehledná navigace a jasné sekce
Jakmile se váš klient přihlásí, měl by hned vidět, odkud začít. Online kurz jasně strukturujte. Články v online médiu zařaďte do kategorií. Pro každý projekt bude navigace vypadat trošku jinak, ale vždycky by měla být jednoduchá a přehledná.
- 3Přístup z mobilu
Mnoho vašich předplatitelů se bude přihlašovat z mobilu. Nezapomeňte proto na responzivitu a upravte vzhled členské sekce pro mobilní zařízení.
- 4Podpora
Vaše členská sekce by taky měla obsahovat místo, kde se vás lidé můžou ptát nebo kde najdou odpovědi na nejčastější dotazy. Můžou to být komentáře přímo v členské sekci, nějaká podpůrná skupina na Facebooku, WhatsAppu nebo Skoolu, případně e-mail, kam vám můžou psát, když budou mít jakýkoli problém.
Jak si vytvořit členskou sekci?
Máte dvě možnosti:
- 1.U sebe na webu
Na svém webu si vytvoříte uzavřenou sekci, kam se budou moct přihlásit jen ti, kteří si od vás obsah koupili. Tohle řešení vás bude stát o něco víc práce, ale zase máte všechno pod kontrolou. Obsah můžete seřadit přesně tak, jak chcete, a samozřejmě rozhodujete i o designu.
Vytvořit si členskou sekci na webu není vůbec těžké. My tvoříme weby na Wordpressu a členské sekce děláme pomocí Miowebu nebo rozšíření, tzv. pluginů. Ty poskytují přímo prodejní aplikace, třeba FAPI nebo SimpleShop.
- 2.Na externích platformách
Tohle řešení je dnes velmi moderní. Platformy jako Herohero, Patreon či prémiový obsah na sociálních sítích nabízí jednoduché řešení: nemusíte se starat o prodejní proces. Zpracování plateb zajišťuje sama platforma. Z každého vašeho prodeje si nechá provizi a vám vyplatí zbytek.
Vy tak máte na starosti jenom tvorbu nového obsahu a jeho propagaci, abyste získali další placené odběratele.