Jedním z nejkrásnějších zážitků člověka je čtení knihy v absolutním klidu a tichu. Pravdou ale je, že jen málokdo si tenhle luxus dopřává.
Dnešní uspěchaná doba nahrává spíš tomu, že lidé (zejména na internetu) číst nechtějí. Spěchají. Nemají na to čas. Chtějí se potřebné informace dozvědět co nejdříve. A tak vstupuje do hry video.
Možná ani vám se teď do čtení tohoto článku nechce. My ale slibujeme, že jakmile si ho projdete, posunete vaše videa o úroveň výš a zvýšíte dosah svého obsahu.
Náš kolega a webmaster Lukáš se podělil o tipy jak natáčet videa, která jsou osvědčené z praxe.
Když jsem v roce 2016 začal spolupracovat s Danem a stal se webdesignerem na plný úvazek, Dan mi tehdy řekl, že brzy budu natáčet svá videa. Reagoval jsem: „To nikdy. Jsem introvert a video nikdy natočit nezvládnu.” Dva měsíce na to jsem na YouTube nahrál své první video.
Někteří lidé nemají problém stoupnout si před kameru a rovnou začít mluvit. To však nebyl můj případ. Pokud jste introvert (stejně jako já) a myslíte si, že video nikdy natočit nezvládnete, tak – opak je pravdou. Pokud nejvíc bojujete se studem, pomůže vám hlavně poslední bonusový tip o čtecím zařízení.
Podívejte se ale na všech 9 tipů, díky kterým natočíte skvělá videa:
Nenatáčejte za každou cenu video délky celovečerního filmu. Bude to nuda a lidé ho nedokoukají do konce. Zkuste se vejít do minuty. U delších videí do 5, maximálně 10 minut.
Pokud budete chtít video nahrát na sociální sítě, zjistěte si ještě před natáčením, jakou maximální délku videa daná sociální síť povoluje.
Co chci svým videem lidem sdělit?
I když teď ve své hlavě máte jasno, napište si alespoň ve formě odrážek záchytné body všech hlavních myšlenek. Díky tomu se vám nestane, že si hodinu po natočení videa vzpomenete na něco důležitého, co jste neřekli.
A pokud si nejste před kamerou jistí, nebo to bude vaše premiéra, klidně si celý obsah videa napište. V bonusovém tipu na konci článku vám řeknu, jak takový kompletně napsaný obsah videa využít.
Není nic horšího, než natáčet videa v místnosti se špatným osvětlením a nepořádkem okolo. Použijte pěkné dekorace, barevná světla v pozadí, nebo zkuste točit venku.
Záleží samozřejmě na povaze videa:
Natáčení v interiéru má výhodu v tom, že nejste vázáni na počasí nebo denní dobu. Zavřete dveře a nic vás neruší. Aby ale video dobře vypadalo, potřebujete kvalitní osvětlení.
Natáčení venku je trochu složitější. Nejen, že musíte vychytat správnou denní dobu a počasí, ale potřebujete najít takové místo, kde vás nikdo a nic nevyruší.
Nehledě na to, že emocionálně je natáčení videa venku poněkud náročnější. Zejména pro introverty, kteří mohou mít dojem, že je někdo uslyší. Venkovní prostředí ale nabízí ty nejlepší možnosti přirozeného osvětlení.
Jak už jsem zmínil – v interiéru potřebujete kvalitní osvětlení. Pokud začínáte natáčet na YouTube, a vytváříte jednoduchá videa před obrazovkou počítače, základním vybavením může být jediné světlo.
Podívejte se třeba na jednoduchá LED světla velikosti mobilního telefonu, která vám umožní nastavit intenzitu i teplotu osvětlení. Takové světlo umístíte jednoduše před sebe, nejčastěji nad kameru. Díky tomu budete dobře vidět a světlo vás vytáhne z pozadí.
Existují také prstencové varianty osvětlení, které ve svém středu mají držák kamery nebo mobilního telefonu. Lepší jsou v tom, že tolik neoslňují.
Když použijete nasvícení s pomocí jednoho světla, dobrý efekt udělá i lampička s barevnou žárovkou umístěná v pozadí za vámi. Ta může osvětlovat třeba stěnu nebo komodu, která by jinak byla tmavá.
Alternativou jsou velká studiová světla. Standardně potřebujete tři. Dvě stojí před vámi a osvětlují vás z obou stran. Jedno více, druhé méně. Třetí je za vámi pro redukci stínů a vytažení z pozadí.
Já osobně jsem dříve používal tři velká studiová světla. Ale ta příprava na natočení jednoho záběru trvala věčnost. Doporučuji proto jít jednoduchou cestou – jedno světlo a případně barevně nasvítit pozadí.
Když si položíte otázku, čím natáčet video, nabízí se vám tři zařízení. Natáčet můžete na kameru, digitální zrcadlovku nebo mobilní telefon.
Pokud nepatříte mezi zkušené kameramany (pak byste asi nečetli tento článek) ani fotografy, natáčejte na mobil.
Kvalita kamer většiny dnes prodávaných telefonů je taková, že výsledné video bude vypadat o dost lépe, než když ho natočíte na kameru nebo zrcadlovku, se kterou neumíte zacházet.
Ovládání kamery a zrcadlovky je pro běžné uživatele alchymie. Pokud nevíte, jaké parametry nastavit, nepomůže vám ani zrcadlovka za 30 tisíc. Automatický režim i levnějšího mobilu vám dá prostě lepší výsledky.
Při natáčení doporučuji využívat stativ (v interiéru), selfie tyč (v exteriéru) a zapnutý režim stabilizace obrazu. Moderní mobilní telefony disponují kvalitními optickými stabilizátory obrazu. Ale můžete si pořídit i hardwarový stabilizátor (gimbal).
Podle toho, kam budete video publikovat, zvolte natáčení v horizontální, nebo vertikální podobě. Osobně postupuji takto – pokud jde o krátké video do příběhů na sociální sítě, do Reels nebo třeba TikTok, používám vertikální polohu. Všude jinde horizontální.
Video ale můžete natočit i tak, že na něm budete dále od kamery, díky čemuž ho pak můžete při editaci oříznout z horizontálního na vertikální nebo na čtvercové.
Spíš než do kamery nebo zrcadlovky investujte pár tisíc do pořádného mikrofonu. Protože když budete mít nádherný obraz a mizerný zvuk, výsledek bude stát za prd. Osobně doporučuji mikrofony značky Rode, které používám roky a jsou opravdu kvalitní.
Abyste se mohli volně pohybovat, můžete využít i bezdrátové klopové mikrofony. Dnes jich v nabídce e-shopů najdete spousty a vejdete se do ceny okolo pěti tisíc. Já používám Comica BoomX-D (cca 5000 Kč). Ale dnes už to samé za podobnou cenu nabízí i Rode.
Abyste natočili video s tím nejlepším možným výsledkem, potřebujete se uvolnit. Natáčet video ve stresu na poslední chvíli nemá cenu. Vím, o čem mluvím.
Pořádně se vyspěte (zejména, pokud to bude vaše premiéra). Pak se projděte na čerstvém vzduchu a zařiďte, ať vás nikdo neruší. Vypněte si notifikace na mobilu a zkrátka to natočte.
Video máte natočené? První krok je za vámi. Teď vás čeká střih a finální zpracování.
Ale v jaké aplikaci ho zpracovat?
Pokud máte jednoduché video, stačí ho jen lehce prostříhat, upravit a přidat hudební podkres. Na to klidně použijte aplikaci v mobilu. Já mám dobrou zkušenost s iMovie v iPhonu. Video mohu editovat kdekoliv a rovnou ho publikovat na internet.
Existují i sofistikovanější nástroje, které vám umožní udělat mnohem víc. Doporučuji Davinci Resolve. Je to profesionální aplikace, díky které zpracujete video od A do Z. Vše, na co si vzpomenete, tahle aplikace zvládne. A její největší výhoda? Je zdarma.
Také jsem to tak měl. I krátké video jsem natáčel mnohokrát dokola. Potil se u toho. Nebavilo mě to. A pak jsem trávil hodiny a hodiny času vybíráním těch nejlepších záběrů a slepováním je dohromady. Abych měl ve výsledku video na 2 minuty.
I když jsem měl všechny výše uvedené tipy zmáknuté, připravenou techniku, prostředí, světla. Nakonec jsem to byl já, kdo to kazil a natáčení nešlo podle plánu.
Trn z paty mi vytrhlo až čtecí zařízení. Odborně se mu říká teleprompter. Když jsem s natáčením videí začínal, stálo takové zařízení 20 tisíc a víc. Tak jsem si ho vyrobil sám. Doma na koleni. Několik let jsem si ho sám na sobě testoval a ladil, aby mi sloužilo, jak jsem potřeboval.
Až mi došlo, že stejný problém s natáčením videí budou mít i další lidé. Navíc – ne každý má možnosti a ne každému se chce něco takového vyrábět. Pustil jsem se proto do sériové výroby teleprompteru pro každého, kdo trpí stejným problémem jako já, nebo si prostě jen chce usnadnit práci.
Na internetu ho najdete pod značkou Český teleprompter.
Ve zkratce jde o zařízení, které zrcadlí předem připravený (napsaný) vertikálně se pohybující text (podobně jako například titulky na konci filmů) z mobilního telefonu nebo tabletu na šikmo umístěné sklo, ze kterého ho jednoduše čtete, zatímco skrz toto sklo vás natáčí kamera. Výsledný záznam je plynulý, přirozený, bez přeřeků a hledíte v něm divákům přímo do očí.
Díky Českému teleprompteru můžete své video natočit hned na první pokus bez nutnosti dlouhosáhlého zpracování a stříhání. Ušetříte si tím spoustu nervů a především času. Bude vás to bavit a až uvidíte dosah a sílu svých videí, nebudete chtít přestat.
Pro všechny čtenáře tohoto článku jsme připravili slevu 500 Kč, kterou máte automaticky aktivní na této stránce.
Prozkoumám to a koupím teleprompter se slevou
Máte další tipy, jak natáčet skvělá videa? Napište nám do komentářů.
ahoj