Mít vlastní internetovou doménu, nebo-li adresu webu je dnes již základ pro každého profesionála.
Já jsem Dan a jsem webmaster s úsměvem a v tomto videu a článku vám řeknu to nejdůležitější k doménám. Například jakou si vybrat, co dát do názvu nebo taky jak a kde si doménu zaregistrovat.
Odkazy z videa:
⇢ Ověření, jestli je doména volná
⇢ Registrace domény
Jak už jsem řekl, mít zaregistrovanou vlastní doménu je základ. I když byste neměli webové stránky, tak jí můžete mít zaregistrovanou. Otevírá to nové možnosti. V první řadě možnost mít na ní internetové stránky, ale můžete ji jen přesměrovat například na svůj Facebookový profil nebo úplně kamkoliv a v neposlední řadě, díky ní můžete mít profesionální e-mailové adresy. O těch si řekneme v dalším článku. Teď se pojďme podívat na domény.
Celá internetová adresa se skládá z 5 částí.
Samotná doména se skládá z té 3. části, tedy názvu domény a 4. části, doménové koncovky.
Pokud vám někdo nabízí web na subdoméně, to znamená, že by to vypadalo jako: vasnazev.cizidomena.cz, tak to v žádném případě takto nechtějte. Nejen že to nepůsobí profesionálně, ale nikdo si takovou adresu nezapamatuje a budete hůř vyhledatelní na internetu.
Úplně mi to trhá oči, když takovou adresu vidím napsanou na projíždějícím autě. Takovouto adresu 3. řádu nebrat. Potřebujete doménu 2. řádu, tedy název domény a koncovku.
Jsou dvě možnosti, co napsat do názvu domény. Buď to vaše jméno, název firmy či projektu nebo to, co děláte. Takže v mém případě by to bylo u jména danielkrizak a u firmy websusmevem. Kdybych chtěl tam dát do názvu, to co dělám, tak by to mohlo být třeba tvorbawebu nebo jakudelatweb. Můžete také použít kombinaci například stolarstvigold nebo instalaternovak a podobně.
Těch možností a kombinací, jak vidíte je mnoho. Budou se vám hodit, při ověřování jestli je doména volná nebo ne. Důležité vždy je, aby název byl:
To bychom měli název. Pojďme vybrat koncovku.
Doménových koncovek je několik stovek.
Nenechte se tím vůbec zmást. Při výběru použijete zdravý selský rozum a vyberte tu, na kterou jsou lidé zvyklí. Pokud působíte v České republice, tak .cz je jasná volba. Případně jsou lidé zvyklí ještě na .com případně .net, ale nic jiného nepřipadá v úvahu.
Doporučuji zaregistrovat název domény s více koncovkami, protože ono je nepříjemné pokud si zaregistrujete s koncovkou .cz a někdo si pak zaregistrujete tu samou s .com. Pokud je to možné, zaregistrujte si obě. Všechny varianty můžete přesměrovat na hlavní doménu.
S koncovkou domény souvisí její cena. Ta je vždy roční a pohybuje se nejčastěji v rozmezí 140 až 350 Kč ročně za doménu podle koncovky.
Já vám doporučuji největšího registrátora u nás, kterým je Wedos a u které mám i já několik stovek domén. Koukněte jak je jednoduché si doménu zaregistrovat – spusťte si video výše v čase 5:49.
A pokud chcete mít na své doméně webové stránky, tak mám pro vás dvě možnosti. Buď si můžete web tvořit sami a návod najdete na www.jakudelatweb.cz nebo můžete využít služeb profesionála a domluvit si s ním konzultaci k webu zdarma na www.websusmevem.cz/konzultace.
Věřím, že tento článek byl pro vás přínosný a už si registrujete svou vlastní doménu nebo několik domén. Pokud se vám líbil, tak budeme rádi za lajk nebo sdílení. Mějte se zatím krásně a s úsměvem :)